Prezentácia Oravskej Lesnej v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny 2012

Dňa 22.5.2012 navštívila obec Oravskú Lesnú – víťaza súťaže Dedina roka 2011 -  skupinka porotcov súťaže o Európsku cenu obnovy dediny v rámci výjazdového hodnotenia.

 Slovenský reprezentant Oravská Lesná súťaží v jednej skupine spolu s obcami Allhartsberg (Dolné Rakúsko, A), Komňa (Morava, CZ), Kunsziget (Györ-Moson-Sopron, HU) a Újszilvás (Pest, HU). Hodnotia ich nasledovní porotcovia: Veronika Beranová (ČR), Angelika Diesenreiter (Rakúsko), Helmuth Innerbichler (Taliansko), Hartwig Wetschko (Rakúsko).

Prezentácia obce Oravská Lesná pred porotou trvala viac než 4 hodiny a Oravská Lesná postavila svoju prezentáciu na motte: „Oravská Lesná - miesto, kde ľad roztápa srdcia“. Predstavila ako najchladnejšie miesto Slovenska s jedinečnou krajinou a drsnými prírodnými podmienkami, ktoré sa nespolieha na pomoc zvonku a ktoré dokázalo vlastnými silami pretaviť svoj hendikep na prínos, z ktorého ťaží pri svojom rozvoji. Ukázala svoje úspechy, priblížila miestnu krajinu, ľudí, pamiatky, pozoruhodnosti, ale aj miestny folklór, či gastronómiu. Na prezentáciu ju prišli podporiť aj zástupcovia rôznych organizácií miestneho, regionálneho, či národného významu, ako aj zástupcovia médií. Spoločne navštívili miestny kostol, základnú školu, domov sociálnych služieb, hotel s wellnesom, miestny výrobný podnik, ktorý zamestnáva hlavne ženy. Potom sa presunuli na lesnícky náučný chodník, kde mali možnosť vidieť aj vodozádržné opatrenia v krajine, zastavili sa aj na hokejovom štadióne, ktorý je pýchou celej dediny, pretože bol postavený výlučne z príspevkov miestnych obyvateľov. Vyvrcholením prezentácie bola návšteva lesnej úvraťovej železničky. Na každej zastávke mali porotcovia možnosť oboznámiť sa s miestnym folklórom a gastronómiou.

O výsledkoch súťaže (a umiestnení Oravskej Lesnej) sa rozhodne na záverečnom zasadnutí jury, ktoré sa uskutoční začiatkom júla v Mníchove.

 

Slávnostné odovzdávanie ocenení v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny sa bude konať 21. septembra 2012 v obci Langenegg, resp. Wolfurt, vo Vorarlbergu, Rakúsko. Popri slávnosti čaká účastníkov v čase od 20. do 22. septembra 2012 bohatý program s workshopmi, exkurziami, kultúrnymi a kulinárskymi zážitkami, ako aj príležitosť na vzájomnú komunikáciu a výmenu skúseností.


Fotogaléria z prezentácie: