Súťaž Dedina roka sa prezentovala na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve

Pridané: 13. júla 2011

V tomto roku sa vďaka spolupráci mesta Detva, Slovenskej agentúry životného prostredia  a tvorcov programu Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve prezentovali víťazné obce súťaže Dedina roka z ročníkov 2003 - 2009. V areáli amfiteátra vznikla pod názvom VOJDITE DO DEDINY ...  štylizovaná dedina, v ktorej Dedina roka 2003 – Hrušov, Dedina roka 2005 – Vlachovo, Dedina roka 2007 – Liptovská Teplička a Dedina roka 2009 – Dobrá Niva prezentovali svoju obec a tradičnú ľudovú kultúru. 

Starostlivosť o tradičnú ľudovú kultúru a jej  uchovávanie je jednou z oblastí hodnotenia v rámci súťaže Dedina roka, v kategórii Dedina ako klenotnica. Aj vďaka príkladným aktivitám v tejto oblasti sa jednotlivé obce prezentovali svojimi ľudovými tradíciami, zvykmi, pôvodnými remeslami, slovesnou a hudobnou kultúrou, ľudovým odevom, pracovnými i hudobnými nástrojmi a výrobkami, nahrávkami, knihami a spevníkmi. Dedinské folklórne skupiny HRUŠOV z Hrušova, TEPLIČAN z Liptovskej Tepličky, STROMIŠ z Vlachova a DOBRONA z Dobrej Nivy vytvárali vynikajúcu atmosféru nielen v priestoroch „dediny“, ale aj samostatnými programami na pódiách v amfiteátri v programe NAŠE DEDINY a na jarmoku ľudových remesiel v programe DEDINY ROKA A ICH SPEVY. Svoje piesne a tance návštevníkom predviedli aj v počas záverečného galaprogramu slávností.

Výrazný podiel na úspechu prezentácie však majú aj ďalší obyvatelia obcí, ktorí sa postarali o pohostenie návštevníkov gastronomickými špecialitami, ako napr:  beräc – vysoký kysnutý koláč, bryndzovníky, gemerský ovčí syr a žinčica z Vlachova, graple, štrúdle a pivo Dobrovar z Dobrej Nivy, bryndzové a kapustové halušky z Liptovskej Tepličky a pufance, čerstvý čerešňový lekvár a hruškovica z Hrušova.

Vynikajúcu atmosféru a pohostinnosť počas svojej návštevy  v areáli „dediny“ ocenil aj vzácny hosť – prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.

Súčasťou prezentácie boli aj informácie o  vyhlásenom novom ročníku súťaže, ktoré návštevníkom slávností poskytoval pracovník Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorá je jedným z vyhlasovateľov súťaže.

Fotogaléria z podujatia: